Uzungöl

Trabzon

Uzungöl Hakkında

  • Uzungöl Manzaralı Kahvaltı
  • Şerah köyü - Uzungöl çevresi 2004 yılında Özel Çevre olarak ilan edilmiş ve köyde mimari özellikler titizlikle korumaya alınmıştır. 1100 m. civarında rakımı olan beldenin eşsiz doğal güzellikleriyle turistik beklentilere uygun olması, ününü gittikçe arttırmaktadır. Ormanlık ve çayırlık alanlarla kaplı yamaçların eteklerinde, toprak kaymasıyla önü kapanan Haldızen deresinin oluşturduğu göl bu tablo içinde gerçekten muhteşem bir manzara oluşturur. Ayrıca gölde ve özel havuzlarda üretilen alabalığın, yörenin özel tadı olan tereyağında pişirilerek sunulması, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

    “Uzungöl-Alabalık üretimi” denildiği zaman bu işe sıfırdan başlayıp bugünkü gelişmiş düzeye getiren Dursun Ali İnan’ın adını saygıyla anmak gerekir. Bugün Uzungöl havuzlarında yılda 400 bin ton alabalık üretilmektedir. Ayrıca ikibine yakın yatak kapasitesi ve üstün kalitesiyle turistik hizmet sunulmaktadır.

    Yörenin nüfus yapısını koruyan bölgelerinden biri olan Uzungöl, taşıdığı turistik değerler nedeniyle hızlı ve yoğun bir nüfus hareketliliğine sahiptir. Gurbet olayı burada da etkin olmasına karşın, yöreden tümden kopma pek az görülür. Özellikle yaz aylarında, çok zorunlu haller dışında herkes bölgeye dönmektedir. Hemen hemen yılın her ayı canlılığını koruyan bu beldenin her yönüyle daha da gelişeceği anlaşılmaktadır.

    Yolu asfalt olan Uzungöl bütün çağdaş gereksinimlerini karşılayabilen olanaklara sahiptir. Yaylaları; Karester, Veli, Büyükyayla, Şekersu, Tabanoz, Traşkapanı, Multat, Derindere yaylalarıdır. Bu yaylalar Uzungöl çevresindeki diğer köylerin de yaylaları olduğu için yörenin toplumsal ilişkileri zenginleştirici, ortak değerleri geliştirici ortamları olarak da dikkati çekerler.